Biblioteka Publiczna Nr 11 Łódź - Sródmieście

Wpis

niedziela, 24 lipca 2011

Współczesna polska powieść kobieca

Dzisiaj jest niedziela, w dodatku pochmurna, deszczowa. Warto sięgnąć po książkę. Polecam "Niemiecki taniec" Marii Nurowskiej.

Książki Marii Nurowskiej wiele zawdzięczają fascynującej biografii ich autorki, wnuczki arystokraty, córki legionisty i żołnierki AK, kobiety niezwykłej. Jej bohaterkami są kobiety nieprzeciętne, namiętne. Nurowska prezentuje nurt tzw. prozy kobiecej i jest w chwili obecnej jedną z najbardziej poczytnych autorek w Polsce, której pisarstwo bazuje na poetyce romansu i powieści psychologicznej z elementami powieści obyczajowej i społeczno-politycznej.

"Niemiecki taniec" prezentuje barwną i frapującą panoramę ludzkich losów. Obfituje w ciekawe portrety postaci, w wątki miłości i przyjaźni, a teraźniejszość splata się z przeszłością. To historia o dwóch kobietach, które przeżyły wspólnie życie, wcale tego nie pragnąc, a nawet o tym nie wiedząc.

Powieść Marii Nurowskiej osnuta jest jest wokół dramatu wypędzonych, przedstawia wciąż mało znane u nas drastyczne epizody przesiedlania Niemców po wojnie, przełamując długotrwałe w tym względzie milczenie. Jest w "Niemieckim tańcu" gorzki rozrachunek starych ludzi z przeszłością, powikłane losy Niemców, kiedyś związanych z Polską i Polakami.

Książka dostarcza wielu wzruszeń. Na jej lekturze miło spędza się czas, można te postacie polubić, zwłaszcza, gdy się wie, że ciąg dalszy nastąpi. Historia napisana wartko na pewno usatysfakcjonuje miłośników prozy pisarki. Daje nowe spojrzenie na poruszany obecnie problem "wypędzonych".

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
biblioteka11lodz
Czas publikacji:
niedziela, 24 lipca 2011 17:09

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Filia Nr 11 Próchnika 7